نام كتاب : آزادى در فقه و حدود آن

نويسنده :قدردان قراملكى , محمد حسن

تهيه : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1382

محل نشر : قم

قطع : شوميز - رقعي

خلاصه : آيين مقدس اسلام كه داعيهء وحدت انگارى دين با سياست و حكومت دارد, اين انتظار از فقه آن مى رود كه به تبيين و تقرير دقيق مسائل سياسى و اجتماعى و از جمله مقوله آزادى بپردازد. اين كتاب براى نخستين بار مقوله آزادى را در عرصه هاى فردى , اجتماعى و سياسى با اتكا به مبانى فقهى و مقايسه آن با فلسفه سياسى و حقوق , مورد تحليل و تقرير قرار مى دهد.


 

نام كتاب : آشنايى با حقوق جزا و جرم‏شناسى

نويسنده :رحيمى نژاد، اسماعيل

تهيه : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1380

محل نشر : قم

قطع : شوميز - رقعي

تعداد صفحه: 248 ص

خلاصه : آشنايى با نظام حقوقى هر كشور و سيستم‏هاى حقوقى ديگر از دو جهت ضرورى به نظر مى‏رسد: از لحاظ نظرى، براى انجام تحقيقات علمى و فراگير و از لحاظ عملى، براى پاسخ گويى به مسائل مختلفى كه از جنبه‏هاى اجتماعى، فرهنگى، اقتصادى و ... در داخل كشور و يا در جامعه بين المللى مطرح مى‏شود.

«آشنايى با حقوق جزا و جرم‏شناسى» در جهت وسعت بخشيدن به دامنه تحقيقات و پاسخ گويى به مشكلات عملى و نظرى و هم‏چنين ايجاد انگيزه براى پژوهش گرانى كه خواهان مطالعه و تحقيق در مسائل حقوقى هستند به نگارش درآمده است. «حقوق جزاى عمومى»، «حقوق جزاى اختصاصى»، «آيين دادرسى كيفرى» و «جرم‏شناسى» عناوين كتاب مى‏باشد.


نام كتاب : آشنايى با نماز

نويسنده : محسن قرائتى

ناشر: سازمان تبليغات اسلامى

تاريخ نشر : 1369

محل نشر : تهران

قطع : شوميز - رقعي

نوبت چاپ : دوم

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر راجع به اصل نماز و اهميت آن ، فوائد و آثارش بحث مى كند ، مولف بطور فشرده گوشه هائى از اسرار و مفاهيم ودرس هاى نهفته در نماز را بررسى مى نمايد مثل مقدمات نماز ، اذان ، براى رسيدن به اخلاص چه بايد كرد؟ حضور قلب چگونه بوجود مى آيد ، تعقيبات چيست ، نماز جمعه و جماعات و ...


نام كتاب : آفتاب فقاهت

نويسنده : افتخارزاده محمود

ناشر: نشر روح

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

شماره جلد: 1

خلاصه : نويسنده كتاب در بخش اول سعى كرده با قلم شيوا زندگى درس آموز اسوه تقوى و دانش ( شيخ انصارى ) را از دوران كودكى تا زمان وفات ترسيم كند و پاره اى از تلاشهاى او را در تحصيل و تعليم وتربيت شاگردان تبيين سازد


نام كتاب : آموزش احكام سطح متوسط ويژه پسران

نويسنده : فلاح زاده محمدحسين

ناشر: الهادى

تاريخ نشر : 1372

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : مولف كتاب حاضر بخشى از احكام توضيح المسائل مورد نياز جوانان كشور را به سبكى نو وتازه و با قلمى روان و رسا همراه با درس بندى وخلاصه درس و پرسش تنظيم و تدوين كرده است . سبك كار مولف بدينصورت بوده است ابتدا فتواى حضرت امام را آورده ، در ضمن نظرات سه تن از مراجع ديگر ( حضرت آيه الله اراكى ،گلپايگانى ، خوئى ) را ضميمه نموده است تا مقلدين راحت تر بتوانند از نظرهاى مراجع ديگر نيز آشنا شوند


نام كتاب : اجتهاد در عصر ائمه معصومين(ع)

نويسنده :جواهرى, محمد رضا

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1381

نوبت چاپ : اول

قطع: شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 362 ص

خلاصه :

اجتهاد و استنباط احكام شرعى, قلّه بلندى است كه جز سختكوشان زيرك و فرزانه بدان دست نيابند. اجتهاد, از ويژگى هاى مذهب شيعه است و فقيه با آن مى تواند به مسائل نو و مستحدث پاسخ گويد و پويايى و بالندگى فقه شيعى, مرهون همين خصيصه است.

مؤلف محترم, با تلاشى درخور ستايش, معانى لغوى و اصطلاحى اجتهاد را به دست داده و اجتهاد صحيح را تعريف كرده است. آن گاه ضرورت اجتهاد براساس قرآن و سنّت و شواهد وجود اجتهاد در عصر رسالت و امامان معصوم(ع) و اسناد پيشگامى ياران آنان در تدوين علم اصول, بيان شده است.


نام كتاب : ازدواج با بيگانگان

نويسنده :ابراهيمى، محمد

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1382

نوبت چاپ : دوم

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 224 ص

خلاصه : بردبارى مذهبى و همزيستى مسالمت آميز ملت‏ها و تعاون بين المللى آنان از آرزوهاى ديرين بشر و از انگيزه‏هاى مهم،بلكه مهم‏ترين فلسفه تدوين حقوق بشر است.

تنها كتاب آسمانيى كه اين همزيستى مسالمت آميز را تا منتهاى تصور مطرح ساخته و به آن تأكيد نموده قرآن كريم است كه از آغاز تا انجام آن، به تصريحات فراوانى بر اين معنا بر مى‏خوريم، به ويژه در آخرين آيات نازل شده (در سوره مائده) ازدواج با پيروان اديان توحيدى را مجاز اعلام كرده است و اين ويژگى، كه يكى از مهم‏ترين خاصه‏هاى اين دين مبارك است، شمارى از دانشمندان، مانند ژان ژاك روسو، ولتر، لوتر، مارسل پوازار و اخيرا روژه گارودى را شيفته اسلام ساخته است.

اين اثر ضمن بيان گوشه‏اى از اين بردبارى دينى، بين اسلام و ديگر اديان الهى مقايسه كرده است.


نام كتاب : احكام ازدواج (طبق فتواى امام خمينى ره )

نويسنده : عبدالرحيم موگهى

ناشر: انتشارات شفق

تاريخ نشر : 1370

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر راجع به احكام ازدواج همراه با فتوى حضرت امام بحث مى كند : 1 - تعريف احكام ، حدود احكام ، انواع و شرايط احكام ذكر شده است . 2 - مسائل تقليد ، اهميت ازدواج ، هدف و فوائد ازدواج ، مقدمات ازدواج ، مراسم ازدواج و شرايط ازدواج بيان شده است . 3 - وظايف و حقوق زن و شوهر و امور زناشوئى و مباحث متفرقه زناشوئى پرداخته شده است . نكته مثبت : محور بحث فتواهاى حضرت امام بوده و سئوالات جديد مطرح شده است


نام كتاب : احكام بانوان

نويسنده : وحيدى محمد

ناشر: مدرسه رضويه

تاريخ نشر : 1363

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه :

آشنايى با احكام دين بر هر مسلمان لازم است. احكام دين مجموعه‏اى از مسائل است كه در سايه عمل بدانها، انسان به مقام عبوديت و بندگى دست مى‏يابد

مولف در اين جزوه مطالبى را در رابطه با احكام بانوان با استفاده از كتب فقهى و توضيح المسائل ، طبق فتواى حضرت امام خمينى نوشته است ، كه ابتدا بحثى فقهى پيرامون پوشش ، و مقدار پوشش و از چه كسى بايد پوشش داشت را براى بانوان توضيح ميدهد، و در بحثى ديگر مطالب لازم و مسائل مبتلا به بانون را در رابطه با حيض بيان مى كند و احكام حائض ، و چه چيزهائى بر حائض حرام وچه چيزهاى مستحب و چه چيزهاى مكروه است و بعد از آن مسئله نفاس و احكام نفساء را بيان مى كند ، و بدنبال آن پيرامون استحاضه بحث مى كند و با مشخص كردن هر يك از اقسام استحاضه مسائل مربوطه به او را بيان مى كند . و در بحث ديگر بحثى در رابطه با جنابت دارم و علل جنابت را بيان مى كند و احكام جنب را بحث مى نمايد. و در پايان نحوه غسل كردن و مسائلى را در اين رابطه بيان مى كند و در خاتمه كتاب پرسشها و پاسخهائى را در رابطه با مسائل بانوان مطرح مى كند وجواب هر يك را ميدهد نظريه : بعضى از مسائل كتاب را با كتب فقهى امام مقايسه كردم ، فتواى حضرت امام بوده و از اين جهت ايرادى ندارد ولو اينكه در نقل مسئله از مجمع المسائل آيه الله گلپايگانى نقل نموده ولى نظر حضرت امام همين است و يا اينكه مسئله ائى را از عروه الوثقى مرحوم سيد كاظم طباطبائى يزدى نقل كرده ولى حاشيه حضرت امام است


نام كتاب : احكام بانوان ومادران (طبق فتواى امام ره )

نويسنده : عبدالرحيم موگهى

ناشر: انتشارات شفق

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب فوق در هشت فصل زير تنظيم شده : فصل اول و دوم اهميت احكام ، شرايط عامه احكام و مسئله تقليد را مطرح كرده است . فصل سوم و چهارم - احكام غسل و اقسام آن توضيح داده است . فصل پنجم : احكام حيض و مسايل مربوط به آن مى باشد فصل ششم - احكام نفاس را بيان كرده و در فصل هفتم احكام نماز ، روزه ، خمس و زكات مطرح شده فصل آخر ، احكام خانوادگى ، اجتماعى ، هنرى ، مسئله حجاب ، زينت ، نگاه طرح شده است .


نام كتاب : احكام پزشكان و مشاغل مربوط به پزشكى‏

نويسنده : حجت، هادى - طلعتى، محمدهادى

تهيه: انجمن علمى فرهنگى كتابخانه ملى كرمان

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

نوبت چاپ : چاپ سوم،

تاريخ نشر : 1379

محل نشر : قم

قطع: وزيرى، شوميز،

تعداد صفحات : 160ص

خلاصه : اسلام هم به جسم توجه كرده است و هم به روح، و لذا مى‏بينيم در روايات اسلامى آمده است كه علم بر دو نوع است: علم ابدان و علم اديان. و از طرفى چون اسلام، دينى است كه به همه جنبه‏هاى حيات آدمى توجه كرده است، لذا در زمينه امور جسمانى نيز - بالطبع - برنامه دارد و راه حل ارائه مى‏دهد.

در كتاب حاضر، به مسائلى از اين دست پرداخته شده است: احكام مشترك پزشكان (معاينه و معالجه، حق ويزيت، تماس با جسد) احكام برخى از تخصص‏هاى پزشكى (جراحى، زنان و زايمان و تنظيم خانواده، پزشكى قانونى، دندان و دندان پزشكى) احكام برخى از اندام‏هاى بدن، احكام مشاغل مربوط به پزشكى و ضميمه (متن كامل استفتاآت).

اميد است پزشكان دلسوز و محترم از اين كتاب ارزنده بهره گيرند و راه خويش را روشن‏تر و مطمئن‏تر طى كنند.

اين اثر، كتاب برگزيده سال 1375 استان كرمان مى‏باشد.


نام كتاب : احكام تقليد و اجتهاد

نويسنده : موگهى، عبدالرحيم

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

نوبت چاپ : چاپ سوم،

تاريخ نشر : 1376

محل نشر : قم

قطع: وزيرى، شوميز،

تعداد صفحات : 160ص

خلاصه : كتاب احكام تقليد و اجتهاد در دو بخش سامان يافته است: احكام تقليد و احكام اجتهاد. بخش نخست مشتمل است بر مباحث: تعريف تقليد و ضرورت آن، اقسام تقليد و تعبد در آن، شرايط تقليد، راه‏هاى شناخت مجتهد و به دست آوردن فتواى او قلمرو محدوده تقليد و تغيير مرجع تقليد. و بخش دوم شامل مباحث: تعريف اجتهاد و ضرورت آن، تاريخچه اجتهاد، منابع اجتهاد و استنباط احكام اقسام اجتهاد و شرايط آن، اقسام نظريات مجتهد و وظايف مرجع تقليد و ولى فقيه، علت اختلاف فتوا و نظريات مجتهدان و عامل زمان و مكان در اجتهاد است.

يكى از مزاياى كتاب اين است كه به دلايل تقليد و اجتهاد اشاره كرده است، و اين به بسيارى از شبهات پاسخ مى‏گويد.


نام كتاب : احكام جوانان

نويسنده : اكبرى -محمود

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1375

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر شيوه تدريس احكام اسلامى را سبكى نو و جديد در سه فصل تنظيم و برشته تحرير در آورده است كه براى مربيان اين رشته بسيار مى تواند مفيد فايده باشد . درباره جامعيت فقه شيعه ، اهميت يادگيرى آن ، ابعاد مختلف فقه ، فقه در دوران ائمه معصومين (ع ) در دوران فقهاى شيعه ، فرق بين ولايت و مرجعيت ، فلسفه اصول احكام ، واجبات و محرمات را بطور فشرده توضيح داده است . نكات با ارزش و قابل توجهى راجع به نحوه و روش تدريس احكام اسلامى را بيان كرده است . سپس مجموعه اى از روشهاى آموزش احكام را بصورت فهرست وار توضيح داده است . در آخر سئوالاتى راجع به مسايل هنرى ، لطيفه اى ، معمايى از ائمه معصومين (ع )، اشعارى و ... را آورده است .


نام كتاب : احكام خانواده (احكام متأهلين)

نويسنده : موگهى، عبدالرحيم

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1383، وزيرى، شوميز

نوبت چاپ : چاپ بيست وچهارم

قطع: وزيرى، شوميز،

تعداد صفحات : 184ص

خلاصه : هر سالكى را آشنايى با تكاليف الهى لازم است. اين طريق را جز به هدايت هاديان راستين و عمل نمودن به دستورها و فرمان‏هاى الهى و پرهيز از نواهى و منكرات نمى‏توان پيمود، گام نهادن در طاعت از رسالت است و جام گرفتن از كوثر ولايت. براى حق جويان و حقيقت پويانى كه گوهر تكليف را در صدف وجود خويش پذيرا گشته‏اند خواستار تحقق حاكميت الله و حكومت بقية الله مى‏باشند، شايسته است در راه شناخت احكام و ايمان و عمل به آن گام بردارند. در اين راستا بوستان كتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم) آثارى از احكام شريعت را به حق جويان تقديم مى‏نمايد.

احكام خانواده مجموعه‏اى است براى خانواده‏هاى مسلمان، هم‏چنين مربيان و معلمان مراكز آموزش و اساتيد درس احكام كه مى‏توانند از اين مجموعه بهره‏مند گردند.


نام كتاب : احكام روابط زن ومرد ومسائل اجتماعى آنان

نويسنده : سيد مسعود معصومى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1372

محل نشر : قم

نوبت چاپ : چاپ اول

قطع: وزيرى، شوميز،

تعداد جلد : 1

خلاصه : اين نوشته احكام شرعى روابط زنان و مردان را بر اساس فتواى حضرات آيات ، حضرت امام ( قدس سره ) و حضرت آيه الله العظمى گلپايگانى و اراكى ، تبيين مى كند. اين نوشته به منظور تحقيق و بررسى يكى از ابحاث مهم فقه جعفرى تدوين يافته و بسيارى از احكام دقيق اسلام را كه تا به حال براى بسيارى از مردم مجهول بوده روشن مى كند . با خواندن اين كتاب مسلمانان مى توانند وظايف خود را در مواردى چون نگاه به نامحرم ، پوشش اسلامى ، حكم فيلم و عكس و ويدئو ... احكام ازدواج و عروسى ، صحبت كردن با نامحرم ، لباسهاى حرام ، چادر و جوراب و لباس شهرت و... مى شناسند . نويسنده سعى كرده درباره اين موضوع نظريات مراجع را با استفتاء وبرداشت از رساله ها و تحرير الوسيله و حاشيه عروه مطرح كند ودر پاره اى موارد ، توضيحات لازرم را ارائه دهد . اين نوشته با مقدمه اى مفيد درباره ارزيابى فقه و به خصوص احكام روابط زن و مرد در شرايط تهاجم فرهنگى غرب ، شروع شده و سپس طى چهار فصل ، موضوعهاى گوناگون را مورد بررسى قرار داده است . نكات مثبت : مسائل مورد نياز و ضرورى دارد ، با قلم شيوا و شيرين نوشته شده و براى همگان مفيد است .


نام كتاب : احكام ماوكودكان

تهيه كننده : خانه كودك

ناشر: موسسه چاپ الهادي

تاريخ نشر : 1376

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

قطع : وزيري

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر تحقيقى است فقهى پيرامون احكام حقوقى كودك با استفاده از رساله هاى فقهى و نظريات مراجع شيعه ، جمع آورى و تدوين گرديده است . بيشتر منابع فقهى كه مولف از آنها استفاده نموده عبارتند از : تحرير الوسيله و استفتاءات امام خمينى (ره ) ، توضيح المسائل و منهاج الصالحين آيه الله الخوئى (ره ) توضيح المسائل و مجمع المسائل آيه الله گلپايگانى ، عروه الوثقى و ...


نام كتاب : ادوار اجتهاد

نويسنده : محمدابراهيم جناتى

ناشر: موسسه كيهان

تاريخ نشر : 1372

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب ادوار اجتهاد توسط يكى از علماء معاصر تاليف شده است و ابتدا بصورت مقالات در روزنامه اى كثير الانتشار چاپ و منتشر شده است . نويسنده سعى دارد ادوار متحول اجتهاد در شيعه را تنظيم و بازگو نمايد . و اين جهت از منظر تاريخى ابتكارى است نويسنده معتقد است در دوران ائمه خيلى نياز به اجتهاد تفصيلى نبوده است زيرا شيعه ها مى توانستند مستقيما به ائمه معصومين رجوع نموده و احكام دين را بياموزند و اخذ نمايند . از دوران غيبت صغرى امام زمان بتدريج مبانى اجتهاد بشكل گرفت و قواعد اصولى و عناصر مشترك اجتهاد تدوين گشت شيخ بزرگوار طوسى اولين شخصيت شيعى است كه بصورت تفصيلى قواعد فوق را در عرصه تبيين احكام دين بكار گرفت و با اين اقدام شيخ فرزانه اجتهاد شيعه در جهت رشد و بارورى قرار گرفت بعد از شيخ طوسى چهره هاى نيرومندفقهى شيعه ظهور كردند كه اولا در برابر اخباريها بشدت مقاومت كردند و جبهه اخباريها را متلاشى كردند وثانيا به اجتهاد عمق بخشيدند . چهره هايى از قبيل وحيد بهبهانى بحر العلوم ، مهدى و احمد نراقى ، صاحب جواهر و غيره ظهور كردند در همين باب نويسنده جريان اخباريگرى را مطرح بتفصيل پيرامون آن صحبت كرده است . شيخ اعظم انصارى يك نقطه شروع جديدى است كه در دامن او طيف جديد ازعلماء بزرگ شيعه را ترتيب شده اند و به اجتهاد شيعه ژرفى وعميق بيشترى بخشيده اند . و بعد از شيخ چهره هاى نيرومندى از قبيل ميرزاى شيرازى ، آخوند خراسانى ، حائرى يزدى ، اصفهانى ، نائينى ، و عراقى آقا ضياء الدين در عالم تشيع ظهور كردند دوره معاصر اجتهاد از حضرت امام ( رضا) شروع گرديده است كه آخرين مرحله تكاملى اجتهاد از شروع تا حال مى باشد باعتقاد نويسنده على رغم اينكه حضرت امام بر مشى سنتى فقه و مبانى فقهى سلف معتقد است لكن معتقد است فقه مى بايست خود را با شرائط جديد منطبق نموده و در قبال تحولات جهانى و متغير اجتماعى واكنش مناسب نشان دهد و پاسخ مناسب به مسائل مستحدثه بدهد و دامنه عمل و عرصه حضور خود را توسعه دهد و امام به اين اجتهاد اعتقاد دارد و احتمالا در آينده اين مبنى حضرت امام توسعه يابد و رشد و ژرفا پيدا كند . درمجموع نويسنده اجتهاد را به چند دوره تقسيم و جريان متحول را بازگو مى كند . لكن در ضمن به اجتهاد اهل سنت و نظرات آنها نيز در خلال مباحث پرداخته است .كتاب از جهت موضوع ابتكارى است و در بردارنده سلسله بحثهايى است مفيد اگرچه مى بايست اين ابتكار بتدريج توسط محققين ديگر كامل گردد و عمق پيدا كند در مجموع كتاب را مفيد يافتم بخصوص براى طلاب جوان و حوزه مفيدتر است . نكات مثبت : اولا: كسى كتاب را نوشته است كه آشنائى بمبانى فقه وحوزه مى باشد و اين يك نقطه قوت مى باشد كه به خواننده اطمينان مى دهد ثانيا: تنظيم ادوار فقه واجتهاد يك ابتكار جديد است كه ديگران اين كار را نكرده اند و اين جهت قوت ديگرى است از كتاب


نام كتاب : ادوار فقه اسلامى در الميزان

نويسنده : ربيعى

ناشر: نور فاطمه

تاريخ نشر : 1363

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر پيرامون چند موضوع فقهى است عبارتند از : 1 - طهارت 2 - وضوء 3 - تيم 4 - نماز 5 - نماز جمعه 6 - نماز سفر 7 - نماز خوف 8 - قبله 9 - زكوه 10 - انفاق 11 - خمس


نام كتاب : اذن و آثار حقوقى آن

نويسنده :فصيحى زاده، عليرضا

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1380

نوبت چاپ : دوم

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 240 ص

خلاصه : نظر اجمالى به قانون مدنى و ابواب مختلف فقه اماميه، اين حقيقت را آشكار مى‏سازد كه اذن در روابط حقوقى و اجتماعى افراد نقش بسزايى دارد.

در حقوق اموال و حقوق قراردادها و بحث از عقود معين و در الزامات خارج از قرارداد، نقش و تأثير اذن مورد توجه قرار گرفته است.

در حقوق خانواده نيز نقش و اهميت اذن به وضوح در جاى جاى مواد قانونى و ابواب فقه ديده مى‏شود. اهميت اذن، در عرف و تنظيم روابط اجتماعى نيز بر كسى پوشيده نيست.

موارد بالا و نمونه‏هاى فراوان ديگرى كه هريك با حيات اجتماعى و حقوقى افراد گره خورده است، اهميت نقش و تأثير اذن را در عرف و زندگى اجتماعى نشان مى‏دهد.

اين اثر به عنوان كتاب سال 1377 حوزه علميه و كتاب سال 1377 دانشجويى معرفى شده است.


نام كتاب : ارث در اسلام مطابق فتوى امام خمينى

نويسنده : گنجوى محمدتقى

مترجم : على فاضل -عبدالحسين انصارى

ناشر: نشرآثاراسلامى

تاريخ نشر : 1405

محل نشر : قم

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر پژوهشى است پيرامون يكى از ابواب مهم فقه اسلامى ( ارث ) كه توسط آيه الله گنجوى تنظيم شده است شيخ الشريعه اصفهانى ( استاد حضرت آيت الله بروجردى و آيت الله آقا بزرگ تهرانى صاحب كتاب الذريعه ) درباره اين كتاب نوشته است ، ((انصافا تا به حال احدى از علما مسائل ارث را به اين صورت واضح و روشن و محرر كه به فهم هر كس نزديك باشد ننوشته ))


نام كتاب : ازدواج حقوق ووظايف متقابل زوجين

نويسنده : پزنده زهرا

ناشر: سازمان تبليغات اسلامى

تاريخ نشر : 1370

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر كه به نمايشگاه تشخص و منزلت مقام زن ارائه شده ، فشرده اى است ازقوانين فقهى و حقوقى ازدواج كه با ارجاعات فراوان به منابع فقهى و حديثى جديد و قديم و با نيم نگاهى به قوانين حقوق مدنى تاليف گشته در ضمن گاه گاه از آيات و روايات مربوطه هم در مباحث كتاب نقل شده است


نام كتاب : ازدواج و طلاق

نويسنده : فيض كاشانى (ره )و محمد غزالى

مترجم : سيد مهدى شمس الدين

ناشر: قيام

تاريخ نشر : 1370

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب فوق در چهار فصل تنظيم شده است . فصل اول فوائد و آفات ازدواج با تكيه بر آيات و روايات مطرح شده است فصل دوم : با توجه به متون فقهى شرايط ازدواج ، مستحبات ازدواج ، شرايط زوجه را بيان كرده است فصل سوم : آداب معاشرت بعد از عقد ، وظايف شوهر ، وليمه ، مزاجها و برخوردها مطرح گرديده است


نام كتاب : اسرار حج و فلسفه مناسك آن

نويسنده : عباسعلى عميد زنجانى

ناشر: وزارت ارشاد اسلامى

تاريخ نشر : 1363

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : رسالت عظيم جهانى شدن اسلام وظيفه اى است براى همه مسلمانان سئوال اين است كه با چه قدرتى بايد بانجام اين وظيفه بزرگ قيام و اقدام نمود. بيشك نيروى فردى براى اين وظيفه بزرگ كافى نيست بلكه بايد از نيرو و حركتهاى جمعى و گروهى استفاده نمود. در ميان مراسم عبادى و سياسى اسلام حج ازكانون قدرت زا و اهرم اين نيرو مى باشد و با انجام صحيح حج آنگونه كه اسلام گفت و پيامبر عمل نمود مى توانند به اين نيروى عظيم توسل يابند اگر امروزه اين نيروى عظيم از حج پديد نمى آيد بخاطر اينكه نحوه عمل كرد عوض شد نه بخاطر عدم توانايى برنامه تشريعى اسلام و حج است

-


نام كتاب : اسلام و حقوق بين الملل عمومى

نويسنده : ابراهيمى محمد‌‌ ؛ حسينى

ناشر: مهر

تاريخ نشر : 1372

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب فوق با همكارى جمعى از نويسندگان حوزه و دانشگاه با نظارت آيه الله مكارم شيرازى تنظيم شد ادامه دو جلد كتاب ( درآمدى بر حقوق اسلام مى باشد.) اين كتاب حقوق بين الملل را ارائه مى دهد . كتاب حاضر در يازده فصل تنظيم و مباحث ذيل را همراه با صاحبنظران آن بحث مى كند .

1 - تعريف حقوق بين الملل و آغاز پيدايش آن در كشورهاى مختلف جهان .

2 - مبانى حقوق بين الملل همراه با اهداف آن و ضرورت اينگونه مباحث . 3 - مبانى مشروعيت و حقوق اساسى دول در روابط بين الملل و اختلاف نظر دانشمندان


نام كتاب : اسلام و دفاع اجتماعى

نويسنده :ابهرى، محمد على

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1376

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 432 ص

خلاصه : پيدايى مكاتب جديد و تحول شگفت انگيز صنعت و علم در جهان، مسائل و سؤال‏هايى را موجب شده است كه بار مسؤوليت فقها و عالمان دين‏پژوه را دو چندان كرده است. از اين رو، فقها و بزرگان دين بايد در زمينه‏هاى گوناگون به تحقيق و تفحص بپردازند تا توان پاسخ گويى به مسائل نو پيدا را كسب كنند. يكى از اين مسائل، مباحث مهم حقوق اسلامى است. «اسلام و دفاع اجتماعى» عنوان اثرى است كه در صدد تطبيق احكام اسلامى با مكاتب جديد حقوق جزا در مورد بزه كارى است.


نام كتاب : اصطلاح‏نامه اصول فقه

نويسنده :گروهي ازنويسندگان

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1378

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - رحلي

تعداد صفحه: 404 ص

خلاصه :

آشنايى با اصطلاحات هر حوزه معرفتى، جزئى از توانايى زبانى و كلامى هر متخصص است كه بدون آن نمى‏تواند احاطه كاملى به زبان معيار آن حوزه علمى داشته باشد.

اصطلاح نامه، مجموعه اصطلاحات گزيده شده و نظام يافته‏اى است كه بين آنها روابط مبنايى و رده‏اى يا سلسله مراتبى بر قرار است و توانايى آن را دارد كه موضوع آن رشته را با تمام جنبه‏هاى اصلى، فرعى و وابسته به شكلى نظام يافته و به قصد ذخيره و بازيابى اطلاعات و مدارك و مقاصد جنبى ديگر عرضه كند.

اصطلاح‏نامه اصول فقه در سه بخش: نمايش الفبايى، نمايش نظام يافته، نمايش سلسله مراتبى به نمايه مباحث اصول فقه پرداخته است.


نام كتاب : اصول دين و احكام براى خانواده

نويسنده : برقعى رضا - باهنر محمد جواد

ناشر: فرهنگ اسلامى

تاريخ نشر : 1358

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب فوق الذكر را مى توان به سه بخش عمده تقسيم كرد . بخش نخست : پيرامون اصول اعتقادى اسلام ( توحيد و ثبوت و معاد و عدل وامامت ) بحث كرده است و در مبحث امامت عصاره اى كوتاه از تاريخ زندگى ائمه معصومين عليهم السلام را بنحو موجز و مختصر و مفيد بيان نموده است . بخش دوم : درباره فروع دين نماز و روزه و زكوه و خمس و حج و امر بمعروف و نهى از منكر و جهاد و تولى و تبرى ) و مساله تقليد زنجيره را بطور فشرده مطرح كرده است . بخش سوم : پيرامون احكام ومسائل شرعيه كه غالبا مورد نياز عموم مردم مى باشد و از توضيح المسائل گلچين شده است هر چند محور مسائل و متن آنها از توضيح المسائل حضرت امام دام ظله العالى اقتباس گرديده است .

نكات مثبت : بقلم روان و سليس و شيوا و جذاب نوشته شده

براى همگان قابل فهم و تفهيم مى باشد

يك دوره معارف اسلامى و مسائل مورد ابتلا جمع آورى شده است . بصورت ساده و در عين حال استدلالى و منطقى به احكام اسلام ، مسائل سياسى ، و عدم تفكيك آن دو با يكديگر توجه شده است . تذكر : اگر آيات و احاديث مورد نظر نوشته و سپس ترجمه شد زيبائى بيشترى به كتاب مى بخشيد .


نام كتاب : الكل و فرآورده هاى آن در فقه اسلامى‏

نويسنده :وحدتى شبيرى، حسن

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1376

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - رقعي

تعداد صفحه: 144 ص

خلاصه : الكل كه عامل مؤثر خمر را تشكيل مى‏دهد، در گذشته مصرف شايان توجهى جز نوشيدنى نداشت، ولى به تدريج نقش تخريبى آن كمتر شده و موارد استفاده فراوانى يافته است. از اين رو فقيهان را نيازمند بازشناسى اين موضوع ساخته است تا دغدغه ذهنى مكلفان را برطرف و تكليف آنان را روشن سازند. نوشتار حاضر كوششى است براى گام نهادن در اين راه و مؤلّف كوشيده است با شناخت كافى از موضوع از يك طرف و بهره‏گيرى از ابزارهاى فقهى از طرف ديگر، حساب الكل را از خمر جدا كند. بى‏گمان اين نوشته، صرفاً استدلالى بوده و براى پديد آوردن زمينه بهتر افتا به رشته تحرير در آمده و مقدمه‏اى است براى رسيدن به مبانى دقيق‏ترى در اين عرصه.


نام كتاب : امام در سنگر نماز

تهيه كننده : ستاد اقامه نمازاستان تهران

ناشر: موسسه تنظيم و نشر آثار امام

تاريخ نشر : 1376

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : چهارم

تعداد جلد : 1

خلاصه : مجموعه حاضر به بررسى ديدگاهها و رفتار حضرت امام (ره ) در مورد نماز و اهميت آن پرداخته است . بخش نخست كتاب شامل خاطراتى است از شاگردان و ياران امام كه از نزديك برخورد امام (ره ) با نماز و طرز اقامه آن را مشاهده نموده اند ( نماز اول وقت ، خضوع در نماز ، ترجيح نماز بر هر كارى و ...) بخش دوم كتاب جمع آورى ديدگاهها و سخنان امام (ره ) در مورد نماز است كه از كتب و جرايد مختلف جمع آورى گرديده است اين اثر به تقاضاى ستاد اقامه نماز و با همكارى موسسه تنظيم آثار حضرت امام (ره ) جمع آورى شده است


نام كتاب : امر به معروف و نهى از منكر

نويسنده :آية الله نورى، حسين

مترجم : محمدى اشتهاردى، محمد

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1380

نوبت چاپ : هشتم

قطع : شوميز - رقعي

تعداد صفحه: 320 ص

خلاصه : براى حفظ جامعه از فساد و انحراف، نظارت عمومى و گاه گروهى خاص لازم است، تا بر آنچه در جامعه مى‏گذرد، نظارت كنند و آن را از كژى‏ها و ناهنجارهاى رفتارى باز دارند. اين امر در اسلام با عنوان «امربه معروف و نهى از منكر» واجب شده است. كتاب حاضر، مجموعه درس‏هاى فقهى آيةالله نورى همدانى در همين باره است، كه پس از تنظيم و ترجمه - از زبان عربى - انتشار يافته است.

اين كتاب به شش مبحث ذيل مى‏پردازد: 1. امر به معروف و نهى از منكر در قرآن؛ 2. امر به معروف و نهى از منكر در روايات؛ 3. امر به معروف و نهى از منكر چيست؟؛ 4. چگونگى امر به معروف و نهى از منكر؛ 5 . شرايط امر به معروف و نهى از منكر؛ 6 . مراحل امر به معروف و نهى از منكر.


نام كتاب : بازشناسى احكام صادره از معصومين(ع)

نويسنده :رحمانى، محمّد

تهيه كننده : دبيرخانه خبرگان رهبري

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1382

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 368 ص

خلاصه : اثر حاضر به بررسىِ احكامى پرداخته كه از سوى پيشوايان معصوم(ع) به عنوان حاكم صادر شده است و در چهار فصل سامان داده شده است: نخست، مفهوم حكم و تقسيمات آن، سپس ضمنِ بيانِ مناصب پيامبر اكرم و ائمه(ع) به موضوع واگذارىِ حق تشريع و قانون‏گذارى به آن بزرگواران مى‏پردازد. بخش سوم به شرح نمونه‏هايى از احكام حكومتى پيامبر(ص) و ائمه(ع) كه در زمينه‏هاى گوناگون صادر شده، اختصاص دارد. مؤلف در بخش پايانى پس از آن كه به تبيين شئون فقها و اثبات اصل ولايت‏فقيه مى‏پردازد، موضوع «منطقةالفراغ» و حق جعل احكام حكومتى براساس مصالح جامعه از سوى فقها را بررسى كرده است.


نام كتاب : باكاروان حج

نويسنده : محمدحسين ابراهيمى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1371

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب با كاروان حج يك سلسله تذكراتى را پيرامون سفر مكه و انجام اعمال واجب و مستحب به ترتيب اعمال مناسك مطرح نموده است


نام كتاب : بامجازات هاى اسلامى آشناشويم

نويسنده : فروغ تنكابنى

ناشر: نشرجهاد

تاريخ نشر : 1358

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : در اين كتاب نويسنده در ابتدا ضمن تعريفى از جرم و مجازات به بحث پيرامون لزوم مجازات مجرمين در جوامع انسانى مى پردازد و براى سلامت و حفظ جامعه از كژى ها و نارواها مجازات مجرمين را امرى منطقى و عقلائى مى شمرد و آنگاه با توجه دادن به تناسب بين جرم وكيفر بحثى نسبتا مفصل در مورد كه حودوديات و تعزيرات در اسلام را مطرح مى كند ، بدينگونه كه ابتدا حد سرقت را عنوان مى كند وبا استناد به آيات قرآن ميزان و شرائط اجراء آن را توضيح مى دهد و بمناسبت اشاراتى به مجازات سارقين و كيفيت آن در آئين يهود و در ايران باستان و همينطور در بين اعراب زمان جاهليت دارد ، سپس بهمين منوال حد محارب ، زنا ، ، قذف ، شرب خمر را توضيح ميدهد ودر هر مورد اگر اختلافى بين فقه شيعى با فقه مذاهب چهار گانه اهل سنت وجود دارد اشاره مى كند. در بخش ديگر حكم قصاص در اسلام عنوان مى شود و با بيان شرائط قصاص به سابقه تاريخى اين حكم در جوامع بشرى مى پردازد و با بيان قتلهاى مختلف ( عمده ، شبه عمد، خطائى ) مجازاتهاى هر يك را عنوان مى كند و در پايان كيفيت و شرائط اجراء تعزير و انواع تعزيرات در اسلام را توضيح مى دهد،  

-


نام كتاب : بررسى تاريخى و فقهى خمس

نويسنده :آخوندى، مصطفى، انصارى، عبدالرحمن؛

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1380

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

قطع : رقعى، شوميز

تعداد صفحه: 152 ص

در «بررسى تاريخى و فقهى خمس» به يكى از مهم‏ترين واجبات پرداخته شده است چرا كه اداى تكاليف، بى‏شناخت آنها ممكن نيست. از اين رو، نويسندگان كتاب را در هفت فصل براى آشنايى جامعه اسلامى و انقلابى ما تنظيم كرده‏اند و در آن، فتاواى حضرت امام خمينى‏قدس سره متن قرار گرفته و فتاواى مراجع بزرگوار: اراكى، گلپايگانى، خوئى‏قدس سرهم، خامنه‏اى، فاضل لنكرانى، بهجت، سيستانى، مكارم، تبريزى، وحيد خراسانى، نورى، زنجانى، صافى، صانعى (دامت بركاتهم) در ذيل آمده است.


نام كتاب : بررسى تطبيقى ماهيت حكم ظاهرى‏

نويسنده :اسلامى، رضا

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1382

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 328 ص

خلاصه :

مبحث حكم و بسيارى از مسائل زير مجموعه آن در شمار آن دسته از مباحث كلان جاى مى‏گيرد كه دريچه‏هايى را به سوى بازشناسى حساس‏ترين مسائل اصولى و يا استنباطى مى‏گشايند.

آشنايان به اصول به خوبى مى‏دانند كه مقولات حساس و جدال برانگيزى همچون مسأله زير بنائى حجيت و مسأله اجزاء و امتثال و... عرصه هايى هستند كه پيمودن درست مسير مطالعه آن‏ها صرفا با در دست داشتن ديدگاهى شفاف نسبت به مسأله جمع بين دو حكم ظاهرى و واقعى امكان‏پذير است.

كتاب پيش‏روى توانسته است تا با بررسى ماهيت حكم ظاهرى ابعاد و زواياى آن را سامانى دوباره بخشد و در چارچوب بازكاوى ديدگاه‏هاى ژرف شهيد صدر در اين خصوص، افقى روشن را فراروى اصحاب تحقيق قرار دهد.


نام كتاب : بررسى تطبيقى مجازات اعدام

نويسنده :شمس ناترى، محمد ابراهيم

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1378

نوبت چاپ : اول

نوع چاپ : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 344 ص

خلاصه : جايگزينى قوانين اسلامى از جمله اعدام حدى در قوانين جزايى ايران، دقت نظر در كيفيت اجراى آن را ضرورى مى‏سازد. نويسنده كتاب براى تبيين اين موضوع، به مطالعه و بررسى تطبيقى نظرگاه‏هاى فقهاى اماميه و اهل سنت و مكاتب جزايى نوين پرداخته و مباحث زير را مورد كاوش قرار مى‏دهد: سابقه تاريخى مجازات اعدام و نحوه اجراى آن در اقوام مختلف و اديان آسمانى و هم‏چنين ديدگاه‏هاى مكاتب جزايى نوين در مورد اعدام انواع مجازات‏هاى اعدام و نقش بازدارندگى آن انواع اعدام‏هاى حدى و كيفيات مشترك و مختص اعدام حدى اجراى اعدام‏هاى حدى با ابزار نوين.

اين اثر به عنوان كتاب سال 1378 حوزه علميه معرفى شده است.


نام كتاب : بررسى تطبيقى مفهوم و آثار اضطرار در حقوق مدنى

نويسنده :عبدى‏پور، ابراهيم

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1377

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 152 ص

خلاصه : با نظر به گستره فقه اسلامى و پيدا شدن مسائل و مكاتب جديد، بر مجتهدان است كه با بررسى تطبيقى مسائل فقهى، غنا و تكامل آن را به دانشوران و دين‏پژوهان بشناسانند.

«بررسى تطبيقى مفهوم و آثار اضطرار در حقوق مدنى» عنوان اثرى است كه سعى دارد با پژوهش و تفحص در مفهوم اضطرار بر اساس فقه شيعه به بررسى تطبيقى آن با ديگر آرا بپردازد.


نام كتاب : بررسى فقهى حقوق خانواده

نويسنده : سيد مصطفى محقق داماد

ناشر: علوم انسانى

تاريخ نشر : 1365

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب فوق مواد 1034 تا 1157 قانون مدنى كه مربوط به نكاح و طلاق است را شرح و توضيح داده ودر آخر آن ماده يا مسئله را بررسى فقهى كرده و بررسى به سبك زير مى باشد .


نام كتاب : بررسى فقهى نقاشى و مجسمه سازى

نويسنده : حسين ميرزا خانى

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1372

محل نشر : قم

تعداد جلد : 1

خلاصه : اين كتاب در واقع ترجمه بخش صوره و تصوير مكاسب محرمه مرحوم شيخ انصارى مى باشد . نويسنده كتاب با ترجمه اين بخش از كتاب مكاسب و ذكر بعضى از روايات موجود در اين باب متخذ از كتب روائى شيعه و آوردن اقوال وآراء عده اى از فقها ء و علماى متقدم و متاخر و معاصر. و همچنين مجزا كردن مباحث آن ، به بررسى اجمالى آنها پرداخته است . مولف بخشى را تحت عنوان ادوار فقه شيعه ، بطوراجمال و مختصر زائد بر مبحث مرحوم شيخ آورده است نكات مثبت : دسته بندى و مجزا كردن مباحث اين باب از نكات مثبت اين رساله مى باشد


نام كتاب : بررسى فقهى عقد بيمه

نويسنده :جماليزاده، احمد

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1380

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 512 ص

خلاصه : كتاب «بررسى فقهى عقد بيمه» به بررسى يكى از جدى‏ترين مسائل نو عصر ما مى‏پردازد كه قلمرو وسيعى از زندگى فردى، اجتماعى و اقتصادى را در بر مى‏گيرد. مؤلّف بيمه را با توجه به واقعيات جارى، در پرتو ادله و نصوص و قواعد فقهى و از منظر فقه و فقيهان بر رسيده است. البته مسأله بيمه مورد اختلاف فقيهان و حقوق دانان اسلامى است: عده‏اى مطلقا آن را حرام و فاسد مى‏دانند، گروهى به صحت آن فتوا داده‏اند، برخى قائل به تفصيل شده‏اند و دسته‏اى درباره حكم آن مردد مانده‏اند.

كتاب حاضر، از چهار فصل تشكيل شده است: موضوع فصل اول، بيمه‏شناسى است و در آن واژه بيمه، مبانى و زمينه‏هاى پيدايش نظام بيمه‏اى، اقسام بيمه و نقش بيمه در زندگى انسان بررسى شده است. در فصل دوم، قواعد عمومى و شروط كلى عقود، اقسام عقود و حكم بيمه با عنايت به مصادر و منابع فقهى بيان شده است. مؤلّف در فصل سوم، اشكالات فقهى مخالفان صحت عقد بيمه را مطرح مى‏كند. در فصل چهارم، نظر فقيهانى كه عقد بيمه را عقدى مستقل ندانسته‏اند و ... مطرح شده و راه حل فقهايى كه در صدد تصحيح عقد بيمه بوده‏اند مورد بحث قرار گرفته و سرانجام، بيمه با ضمان، صلح، هبه مشروط، جعاله و مضاربه تطبيق شده است.


نام كتاب : بررسى فقهى و حقوقى مجمع تشخيص مصلحت نظام

نويسنده :شريعتى، محمدصادق

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1380

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 232 ص

خلاصه : فقه الحكومه، با ظهور انقلاب اسلامى و حدوث موضوعات جديد از انزوا به درآمد و ثابت كرد كه اسلام مى‏تواند قانون مناسب براى اداره جامعه را عرضه كند. در اين اثر، نهاد مجمع تشخيص مصلحت نظام از منظر فقه و حقوق بررسى شده مؤلّف در بعد فقهى به مباحث تئوريك مصلحت در انديشه اماميه پرداخته و در بعد حقوقى از رابطه مجمع با ساير عناصر قانونى و قانون‏گذارى و اصول و الگوهاى مصلحت بحث كرده است.


نام كتاب : بررسى قانون سرقت

نويسنده :دهقان، حميد

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1379

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 256 ص

خلاصه : به دنبال تغييرات عمده‏اى كه در سال‏هاى اخير در زمينه مقررات مربوط به سرقت، به ويژه در مورد سرقت تعزيرى مصوب 1375، به عمل آمده است اظهار نظرها و برداشت‏هايى از سوى حقوق دانان و قضات صورت گرفته كه ضمن نارسا بودن، بعضاً با مبانى فقهى تفاوت دارد. از اين رو، شرح و نقد و بررسى قانون سرقت از زواياى گوناگون فقهى و حقوقى براى تبيين آن و رفع نواقص احتمالى، ضرورى است.

«بررسى قانون سرقت» و جرم‏شناسىِ آن كتابى است براى دست يابى به اين هدف كه با بررسى تطبيقى بين ديدگاه فقهى شيعه و اهل سنت و تبيين زواياى مختلف موضوع سرقت، شناخت لازم را در اين باره به دست مى‏دهد.


نام كتاب : بررسى ميراث زوجه درحقوق اسلامى ايران

نويسنده : دكتر حسين مهر پور

ناشر: انتشارات اطلاعات

تاريخ نشر : 1368

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر، بيان نظرات و اختلاف آراء فقهاء پيرامون ميراث زوجه در اسلام مى باشد و تحليلى فقهى و حقوقى با استناد به حقوق مدنى ايران ، ارائه مى شود ، اين كتاب در پنج بخش تنظيم شده است . بخش اول : بررسى ميراث زن در جوامع پيشرفته و غير پيشرفته قبل از اسلام پرداخته شده است . در تمامى اين جوامع ، زن از ميراث محروم بوده و حتى زن در بعضى از اين جوامع بعنوان ما يملك شوهر شناخته مى شده و به وراث ديگر واگذار مى شد . تجلى نور اسلام و ارج نهادن به حقوق زن ، منزلتى فراوان به وى بخشيدو حقوق از دست رفته ، باز گردانده شد . بخش دوم و سوم : شرايط متحقق شدن ارث براى زوجه و سهم الارث زوجه بيان مى شود . شرايط تحقق ارث براى زوجه عبارتند از : وجود علقه و بقاء زوجيت تا زمان فوت - دائمى بودن نكاح و عدم ممنوعيت زوجه از ارث مى باشد . بخش چهارم : بيان اموالى كه به عنوان ارث زن از شوهر محسوب مى شود پرداخته شده و به بيان اختلاف نظر فقهاء در اين باره ، و قانون مندى جمهورى اسلامى ايران اشاره مى شود . بررسى مسائل گوناگون در ارتباط با ارث زوجه در بخش آخرين كتاب قرار گرفته است چگونگى قيمت گذرى بناها و اشجار و چگونگى تقسيم آن بين زوجه صاحب فرزند و زوجه بدون فرزند وديگر مسائل دراين مورد پرداخته شده است . نكات مثبت : 1 - بيان ديدگاه فقهاء اسلامى و قانون مدنى ايران پيرامون ارث زوجه

2 - مستند

3 - قابل استفاده براى دانشجويان حقوقى - قضائى


نام كتاب : پاكى و ناپاكى ها در اسلام

نويسنده : وحيدى، محمّد،

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1383

نوبت چاپ : دوم

قطع : شوميز - وزيري

خلاصه : رويكردِ انسان به شريعت و پاى بندى به فقه و حلال و حرام خدا، از عواملِ مهم رشد و تكامل او است. در اين ميان، پاكى ها و ناپاكى ها از آن رو كه به بهداشت جسم و روان، هر دو توجه دارد، از اهميت خاصى برخوردار است. كتاب حاضر با يك دسته بندى جديد و شيوه بيان تازه، مسلمانان را با حدود الهى و پاكى ها و ناپاكى ها آشنا مى كند.


نام كتاب : پوشش زن در اسلام

نويسنده : محمد اشتهاردى

ناشر: ناصر

تاريخ نشر : 1357

محل نشر : --

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر تلاش شده ضرورت مسئله حجاب بيان شود و بحث را اينگونه آغاز كرده كه بعلت علاقه شديد مرد به جنس مخالفش و غريزه جنسى فوق العاده قوى او و ازطرفى غريزه خود آرائى و بنمايش گذاردن خويش از ناحيه زن لزوم بودن مرزى بنام حجاب شديدا احساس مى شود تا بدينوسيله روابط زن و مرد كنترل شده و از مفاسد اجتماعى از قبيل ربودن يكديگر - سقط جنين - فساد نسل - از هم پاشيدن خانواده ها - دلهره براى خانواده ها - امراض مراقبتى و ... جلوگيرى بعمل آيد

آنگاه نويسنده كيفيت روابط زن و مرد را در اسلام و توصيه هاى اخلاقى و قوانين خانوادگى و اجتماعى را در ارتباط با اين مسئله بحث كرده است . در بخش هاى ديگر كتاب داستانهائى در مورد حفظ عفت و اينكه حجاب عامل حركت بخش انقلابها و پوشش اسلامى زن نگهبان حفظ نسل از خطر سقوط مى باشد بيان كرده است قسمتى از كتاب را به مسائل فقهى مطابق با فتواى امام خمينى (روحى الفداء) (درباره - نگاه كردن زن و مرد بيكديگر مقدار پوشش و حجاب و ديگر مسائلى از اين قبيل ) اختصاص داده است در پايان كتاب مقاله ايست از آقاى محسن قرائتى كه شخصيت زن در اسلام را بررسى و به تحقير زن در زمان جاهليت اشاره كرده و با استناد به آيات قرآن و سيره نبوى بيان مى كند كه اسلام حقوق متقابل زن و مرد را مطرح ، حق كار - حق مالكيت - ارث و ... را بزن داده است .

نكات مثبت كتاب 1 - بررسى اجمالى آيات و روايات و داستانهائى پيرامون مسئله حجاب و ذكر مسائل فقى در اين رابطه 2 - تحقيق كوتاه و مفيد استاد قرائتى پيرامون شخصيت زن ( در پايان كتاب ) درعين اختصار بسيار جالب است

3 - عبارت كتاب خوب و رسا مى باشد

4 - استفاده آن در تمامى مناطق بلا مانع است


نام كتاب : تحقيقى پيرامون ولايت فقيه

نويسنده : جبيب الله طاهرى

ناشر: انتشارات اسلامى

تاريخ نشر : 1368

محل نشر : قم

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر پيرامون ولايت فقيه بطور گسترده بحث كرده و مورد تائيد جامعه مدرسين قرار گرفته است . مولف محترم جهت بررسى و اثبات ولايت فقيه برخلاف شيوه هاى رايع حوزه كه ابتدا ولايت فقيه را اصل مسلم مى گيرند و در اطراف آن بحث مى كنند وارد بث شده ، ابتدا به سراغ اصل اسلام نرفته و مسائل حكومتى و نيازمنديهاى جامعه اسلامى را نسبت به رهبرى و شرايط يك حاكم را بررسى كرده است . آنگاه در آخر ثبات كرده كه بهترين نوع حكومت ، حكومت ولايت فقيه مى باشد كه كل نظرات خود را در * فصل توضيح داده است .


نام كتاب : تحولات حقوقى جهان اسلام

نويسنده :اندرسون، نورمن

مترجم : اصغرى، فخرالدين؛ قنواتى، جليل؛ فضائلى، مصطفى

تهيه كننده : مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1376

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد صفحه: 304 ص

خلاصه : تجزيه و تحليل كلى فلسفه و انگيزه‏ها و چگونگى اصلاحات و تحولات حقوقى در كشورهاى اسلامى، براى جامعه‏اى كه بر هويت اسلامى خويش پاى مى‏فشرد و به آن مى‏بالد و در پى تأسيس نظام حقوقى اسلامى مستقلى است از

اهميت حياتى برخوردار است و از آن رو، كه چنين كارى در كشور ما صورت نگرفته، مترجمان دست به ترجمه اين اثر زده‏اند، حقوق دان برجسته انگليسى نورمن اندرسون اثر خويش را در چهار فصل تنظيم كرده است: 1. زمينه تاريخى و موجبات اصلاح 2. فلسفه و شيوه‏هاى اصلاح 3. دستاوردها و نتايج اصلاح 4. مشكلات و چشم‏اندازها. البته بايد توجه داشت اين اثر، تحولات و اصلاحات حقوقى جهان اسلام را تا سال 1976 ميلادى، يعنى تقريباً تا پيش از وقوع انقلاب شكوهمند اسلامى ايران بررسى كرده هرچند دورنماهاى آينده اين حركت را نيز بر حسب موقعيت آن زمان پيش بينى كرده است.


نام كتاب : ترجمه و شرح المكاسب‏

نويسنده :فاضل هرندى، محى الدين

ناشر: انتشارات‌دفترتبليغات‌اسلامي‌حوزه‌علميه‌قم

تاريخ نشر : 1382

نوبت چاپ : اول

قطع : شوميز - وزيري

تعداد جلد: 14

شماره جلد: 1

خلاصه : حقوق فردى و اجتماعى انسان در معاملات، در باب مكاسب فقه بررسى و تبيين مى‏شود. كتاب مكاسب شيخ انصارى بى‏نظيرترين اثر فقهى در اين زمينه است و سال‏هاست در سطوح عالى و خارج فقه در حوزه‏هاى علميه تدريس مى‏شود. با عنايت به مرتبه علمى اين كتاب، شروح و حواشى بسيارى بر آن نوشته شده كه راه فهم اين مبحث فقهى را آسان نموده است.

پيش‏بينى مى‏شود «ترجمه و شرح المكاسب» كه به ترجمه و شرح مباحث و عبارات آن پرداخته است در 15 جلد تكميل گردد. گفتنى است متن مصحح مكاسب همراه شرح آورده شده است.


نام كتاب : تطبيق درحقوق جزاى عمومى اسلام

نويسنده : فيض عليرضا

ناشر: امير كبير

تاريخ نشر : 1365

محل نشر : تهران

نوبت چاپ : اول

تعداد جلد : 1

خلاصه : كتاب حاضر در مورد ضرورت توجه بيشتر به فقه ، تخصصى شدن آن ، نگارش بهتر كتاب درسى حوزه و انگيزه نگارش كتاب شروع مى شود. سپس نويسنده مقدارى مباحث مقدماتى از قبيل پيدايش گناه و كيفر ، مقررات جاهليت ، تحولات تاريخى حقوق جزا و ويژگيهاى حقوق جزاى عرفى واسلامى را مطرح مى سازد .

اين كتاب شامل 9 بخش است كه مطالب هر بخش بطور خلاصه در ذيل مى آيد:

1 - تعريف جرم ، جرم در حقوق اسلامى و رعايت مصالح معتبد در قانونگذارى اسلامى ، مى باشد.

2 - عناصر تشكيل دهنده جرم در جزارى عرضى و اسلام و ادله اى از قرآن كريم در اين رابطه مى باشد.

3 - در رابطه شناختن جرم ، زمان و مكام جرم و مجرمين بيگانه در كشور اسلامى

4 - 5 نمونه هايى از نصوق قرآن در مورد بعضى جرائم ، قصاص ، ديات ، ضعف قانون جزاى عمومى و ويژگيهاى حقوق اسلامى مى باشد 5 - در رابطه با مراحل شكل گيرى جرم ، انصراف از ارتكاب جرم و عقيم ماندن جرم مى باشد

6 - در انواع جرم و جرم در تعدى به مصالح معتبر اسلامى

7 - در عناصر روانى جرم و عللى كه مانع از كيفر مجرم مى شود، امر به معروف ، نهى از منكر و دفاع مى باشد .

8 - در مورد جرم و اقسام جرم مى باشد.

9 - كيفر و رابطه آن با ارزشهاى اسلامى ، فلسفه كيفر در اسلام ، اقسام كيفر و ويژگيهاى كيفر در اسلام و كيفر پاره اى از گناهان

منبع:www.balagh.net

+ نوشته شده در  ساعت   توسط رجالی  |